Lokalizacja: Poznań
Zespół: Szymon Nowakowski, Jędrzej Pawlaczyk

Nasz projekt to połączenie próby wpisania się w otoczenie z chęcią twórczej odpowiedzi na zadanie konkursowe dotyczące pokolenia mieszkań dla pokolenia Y. Działka, na której projektowaliśmy znajduje się w zielonej części Poznania i to stało się dla nas jedną z podstawowych wytycznych. Nasze osiedle składa się ze swobodnie rozrzuconych brył otoczonych dużą ilością zieleni. Niski procent zabudowy i brak kondygnacji podziemnych miałby zminimalizować ingerencję w środowisko naturalne.

Pokolenie Y to generacja, która żyje szybko i bardzo aktywnie, jest ciekawa świata,  nie ma obaw przed nowymi wyzwaniami. Młodzi ludzie urodzeni w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku często zmieniają miejsce zamieszkania i pracy. Pokolenie Y charakteryzuje chęć podejmowania nowych wyzwań, co nie rzadko wiąże się z przeprowadzkami w różne miejsca na całym świecie. Ma to również związek z między innymi zmianą rynku pracy, który stał się bardzo globalny. Mimo rozwiązań mobilnych, pokolenie Y chce być naocznym świadkiem wydarzeń, uczestniczyć i rozwijać się poprzez pracę i podróże. Zmianie uległ także model rodziny. Pokolenie Y maksymalnie odwleka decyzję o założeniu rodziny. Skupia się na karierze i samorozwoju. Chcąc odpowiedzieć na takie potrzeby, w projekcie zaproponowaliśmy nieszablonowe rozwiązanie, wykorzystujące specjalnie zaprojektowane do celów mieszkalnych kontenery (7,5x2,2m), które na potrzeby tej koncepcji nazwaliśmy Y HOUSE.
Y HOUSE Jest to połączenie tradycyjnego podejścia z nowoczesnym trendem. Częste przeprowadzki, brak stałego miejsca zamieszkania, generują problemy związane z transportem rzeczy osobistych. Przez to nierzadko młodzi ludzie zaczynają życie w nowym miejscu „od początku”. Y HOUSE to próba odpowiedzi na ten problem. Specjalnie przystosowany kontener może samodzielnie być pokojem dziennym i sypialnią. Jednocześnie w momencie przeprowadzki umożliwia zabranie większości swojego dobytku poprzez rozbudowane systemy przechowywania. Młode osoby mogą inwestować w takie rozwiązanie bez obawy, że zwiąże je ono z konkretnym miejscem. Zakładamy powstanie w różnych miastach na całym świcie siatki stacji obsługujących Y House. Jedna z takich baz jest właśnie tematem naszego opracowania. Miejsce do życia, oferujące możliwość instalacji kontenerów Y HOUSE, przyjazne młodemu dynamicznemu pokoleniu.

You may also like

Back to Top